Кыргызча (Кыргызстан)Russian (CIS)Türkçe (Türkiye)English (United Kingdom)

Kırgızistan'da C.Aytmatov anılıyor

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov doğumunun 84. yılında anılıyor. Kaleme aldığı etkili eserleri ile dünyanın çeşitli ülkelerinde kalın okuyucu kitlesini toplayan ünlü Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov doğumunun 84. yılında düzenlenen etkinliklerle anılıyor. Kırgızistan Milli İlimer Akademisi Dil ve Edbiyet Enstütüsü yazarın köşesini düzenleyerek bir de heykelini dikti.

Yazarın kardeşi İlgiz Aytmatov ile kız kardeşi Roza Aytmatova’nın hazır bulunduğu törende milletvekilleri, sanat ve ilim adamları da katılarak, birer anlamlı konuşma yaptı. Aytmatov heykelin örtüsü yazarın kardeşleri tarafından açıldı.

12 Aralık 1928 tarihinde dünyaya gelen Aytmatov, hayatından aldığı doğa ve insanların yaşam tarzını kaleme aldı. Savaşı, aşkı, hüzünü, sabırı, aile tutumlarını sayfalarında en güzel sergileyen Aytmatov’un romanları film setine kadar taşındı.

Hem edebiyatı ve hem filmleri sevilerek izlenen Aytmatov uzun zaman diplomatik görevi de üstlendi. Aytmatov, 16 Mayıs 2008 rahatsızlandı ve böbrek yetmezliği teşhisiyle Almanya’da tedavi altına alındı. Ünlü yazar Aytmatov tedavi gördüğü hastanede 10 Haziran 2008 tarihinde hayatını yitirdi. 

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Kyrgyz National News Agency

To read news from Kyrgyz Republic please visit Kyrgyz State National News Agency KABAR. click here.

National Bank of Kyrgyz Republic

The National Bank of the Kyrgyz Republic, financial data and exchange rates. click here.

Dictionary in Kyrgyz

Basic translation support to those who seek specific word in Kyrgyz language. click here.