Кыргызча (Кыргызстан)Russian (CIS)Türkçe (Türkiye)English (United Kingdom)

Eskiheşir İle Oş Kardeş Şehir Oluyor

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e çalışma ziyaretinde bulunan Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, Kırgızistan’ın en büyük 2. şehri olan Oş ile Eskişehir’i kardeş şehir yapacak olan antlaşmayı imzalayacak.

- Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e çalışma ziyaretinde bulunan Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, Kırgızistan’ın en büyük 2. şehri olan Oş ile Eskişehir’i kardeş şehir yapacak olan antlaşmayı imzalayacak.

Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir ve beraberindeki beş kişilik heyet Bişkek’e geldi. Vali Koçdemir ve heyeti, Türkiye Büyük Elçiliği binasında Elçi Necat Akçal tarafından karşılandı. Elçi ile yaptığı görüşme ardından heyet Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanı Kanat Sadıkov ile bir araya geldi.

Eğitim ve kültür sahalarında yapılacak işbirliği konularının ele alındığı görüşme ardından, dört günlük Kırgızistan ziyareti temaslarını İHA’ya açıklayan Koçdemir, daha sonra Kültür Bakanı, Bişkek Belediye Başkanı ve üniversite rektörleri ile görüşeceğini, yarın da Oş şehrine hareket edeceğini, orada da görüşmeler yapacağını bildirdi.

Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, “Oş şehri ile Eskişehir arasında kültürel, sosyal ve ekonomik işbirliği protokolü imzalayacağız. Türk Dünyası kültür başkenti olan Eskişehir’de Kırgızistan’ı Oş şehri üzerinde tanıtacağız” dedi. Koçdemir, iki ülke arasında öğrenci - akademisyen değişimi, sağlık sahası ve özürlü vatandaşlarla ilgili yapabilecekleri çalışmaları araştıracaklarını kaydetti. Koçdemir, Eskişehir’deki öğrencilerin Kırgız lehçesini öğreneceği, Kırgızistan’daki öğrencilerin de Anadolu lehçesini öğreneceği çalışmaları destekleyeceklerini ifade etti.

Heyetin yarın Oş’a haraket edeceği ve iki günlük güney bölgesi ziyaretinde Oş valisi ile görüşeceği bildirildi. Bu görüşme sonunda ise Oş şehri ile Eskişehir’i kardeş kent yapacak olan Kardeş Şehir Ön protokolünün imzalanacağı kaydedildi.

Kaynak: IHA

Kyrgyz National News Agency

To read news from Kyrgyz Republic please visit Kyrgyz State National News Agency KABAR. click here.

National Bank of Kyrgyz Republic

The National Bank of the Kyrgyz Republic, financial data and exchange rates. click here.

Dictionary in Kyrgyz

Basic translation support to those who seek specific word in Kyrgyz language. click here.