Кыргызча (Кыргызстан)Russian (CIS)Türkçe (Türkiye)English (United Kingdom)

Uluslararsı TÜRKSOY teşkilatı tarafından ilan edilen "Toktogul Satılganov Yılı" açılışı etkinlikleri Ankara, Eskişehir ve İstanbul'da yapıldı

Kırgız şiirinin ve destan geleneğinin önemli temsilcilerinden Toktogul Satılganov, doğumunun 150. yılında TÜRKSOY’un ilan ettiği "Toktogul Satılganov Yılı" kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerle Ankara, Eskişehir ve İstanbul'da anıldı.

3 Mart 2014, Pazartesi günü Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesinde gerçekleştirilen törenle başlayan etkinlikler 4 Mart Salı günü, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'de devam etti. Toktogul Satılganov Yılı Açılışı'nın son etkinliği ise  05 Mart 2014 Çarşamba günü İstanbul'da, Bahçelievler Belediyesi ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği işbirliğinde Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlendi.

Kırgız Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Kamile Taliyeva ve Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Bilgi ve Turizm Bakanı Sultan Rayev’in onur konukları olarak bulunduğu etkinliklerde, Satılganov’un hayatını konu alan kısa film gösterimlerinin yanısıra, değerli akademisyenlerin katkılarıyla sanatçı hakkında bilgi paylaşımı da gerçekleştirdi.

Etkinliğin konser bölümünde ise izleyiciler, bu özel yılın açılışı için Kırgızistan’dan Türkiye’ye gelen Kambarkan Etknik Müzik Topluluğu ve değerli solistler eşliğinde müzik dolu dakikalar geçirdi.

Toktogul Satılganov Yılı açılışı kapsamında ayrıca, sanatçının hayatını konu alan bir resim sergisi izleyenlerin beğenisine sunuldu. 

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov: Kültürel Mirasımızın Mimarlarını Yaşatmaya Çalışıyoruz.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, etkinlikler öncesinde gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, Türk kültürüne hizmet etmiş olan önemli şahsiyetlerin yıl dönümleri kutlamak suretiyle onların adlarını ve bıraktıkları kültürel mirası yaşatmaya çalıştıklarını vurgulayarak, geçen yıl gerçekleştirilen Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi 31. Dönem Toplantısı'nda, 2014'ün "Toktogul Satılganov Yılı" ilan edildiğini hatırlattı. Genel Sekreter Kaseinov, bu kapsamda yıl boyunca dünyanın önemli kültür merkezlerinde sanatçının tanıtılacağını, bıraktığı kültürel mirasın ve eserlerinin yaşatılacağını da sözlerine ekledi.

Kaseinov ayrıca, yeni neslin bu şahsiyetlerden aldığı ilhamla kültürel hayata daha büyük katkı sağlayabileceğini ifade ederek bu nedenle her yıl Türk dünyasına hizmeti geçmiş değerli kişilerin gelecek nesillere tanıtılması için çabaladıklarını kaydetti.

2013 Türk Dünyası Kültür  Başkenti Eskişehir, Toktogul’u Andı.

Ankara’da gerçekleştirilen açılışın ardından Kırgızistan heyeti, 4 Mart Salı günü gerçekleştirilecek olan konser için Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir’e hareket etti.

Toktogul Satılganov Yılı Açılışı öncesi, ilk olarak Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’yı makamında ziyaret eden  Kırgızistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Sultan Rayev ve beraberindeki heyet kendilerini kabullerinden dolayı Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’ya teşekkürlerini sunarak hediyelerini takdim etti.

Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi'nde Saat 19.00’da başlayan etkinlik sırasında gerçekleştirdiği açılış konusmasında teşekkürlerini yineleyen Kırgız Bakan Sultan Rayev, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Türk dünyasının sanatseverlerinin Eskişehir'de buluştuğunu ifade ederek, "Kırgız şair Satılganov'u anma etkinliklerinin, Eskişehir'de gerçekleştirilmesinden dolayı çok muyluyuz. Satılganov, yalnızca Kırgısiztan'ın değil bütün Türk dünyasının şairidir. Türk dünyasının kültür mirası olan Satılganov'u dünyanın her yerinde tanıtmak istiyoruz" diyerek sözlerini sürdürdü.

"Dilde, fikirde, işte birlik”

Vali Azim Tuna ise açılışta yaptığı konuşmasında, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliğiyle Türk kültürü ve medeniyetinin yetiştiği topraklara ecdadın yaptığı gibi sevgi ve hoşgörü tohumları ekmeyi amaçladıklarını belirterek Toktogul Satılganov'un şiirlerinde yer verdiği barış mesajlarından örneklerle konuşmasını sürdürdü.

"Ölmeyip diri kalmazsın, Can emanet, düşünerek bak. Hırlaşma sağlığında, Rızkın önü birliktedir" mısralarını okuyan Tuna, "Türk kültürüne yön ve şekil veren bütün gönül mimarlarımız aynı şeyi ısrarla tekrar eder. Hoca Ahmed Yesevi, Mahtumkulu Firaki, Hz. Mevlana, Hacı Bektaş Veli Hazretleri, Yunus Emre, Nasreddin Hoca ve daha nice gönül insanları, geleceği de kucaklayarak aynı noktaya davet eder insanlığı. Bu yüzdendir ki İsmail Gaspıralı "Dilde, fikirde, işte birlik” demiştir. Zira birlikte rahmet vardır. Aslında bugün burada toplanmamızın asıl gayesi de budur ve birlik ruhu ile değerler dünyamıza bir iç yolculuk yaşamak ve bir öze dönüştür. Büyük ozan Toktogul Satılganov’un ve diğer bütün mana erlerinin nasihatleri gönül memleketimizde hâlâ yankılanmaktadır. O, derin felsefi şiirleri ile Kırgız halk şairlerinin hemen hemen hepsinin eserlerine tesir etmiştir.  Toktogul Satılganov, mana duyan gönlü ile asla ölmeyecektir.Gönül mimarlarımızın erdiği güzelliklerin sırrına mazhar olmak temennisiyle çalışmada emeği geçenleri tebrik eder, 2014 Toktogul Satılganov Yılı’nın hayırlı uğurlu olmasını dilerim.” dedi.

Tören, Türk dünyası sanatçılarınca seslendirilen Satılganov eserleriyle sona erdi. 

Kültürlerin Buluşma Noktası İstanbul

Toktogul Satılganov Yılı Açılışı için Türkiye'de bulunan Kırgız heyetin son durağı ise İstanbul oldu. Kültürlerin buluşma noktası İstanbul'da gerçekleştirilen Toktogul Satılganov Yılı Açılışı, Bahçelievler Belediyesi ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği işbirliğinde gerçekleştirilirken bu etkinlikte İstanbul'da yaşayan pek çok Kırgız bir araya geldi.

Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Bilgi ve Turizm Bakanı Sultan Rayev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Yıldız, Bahçelievler Meclis Üyesi Faruk Çetin, Kırgız Türk Dostluk Derneği Temsilcileri ve çok sayıda davetlinin bulunduğu konser'de dinleyiciler müzik dolu anlar yaşadı.

Kültürel Birlikteliğimize Ev Sahipliği Yapmaktan Gurur Duyuyoruz

TDBB Başkan Yardımcısı, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu adına programa katılan Başkan Yardımcısı Zekeriya Yıldız, etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Kültür birlikteliğimizin ve zenginliğimizin sembolü olan Türk Dünyasının değerli şahsiyetleri vesilesiyle bir araya gelmek ve onları tanımaktan mutluluk duyuyorum" dedi.

Türk Dünyasının Önde Gelen Değerlerinin Tanıtılmasını Önemsiyoruz

TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt ise yaptığı konuşmada "Birlik olarak belediyeler arasında iş birliği yaşanabilir bir şehirler güzel şehirler inşa etmek için çalışan kurum olsak da Türk dünyasının önde gelen değerlerinin kültür adamlarının, şairlerinin Türk dünyasına ve gelecek nesillere tanıtılması için yapılan programlara katkıda bulunmayı önemsiyoruz, TÜRKSOY ile işbirliğimiz çerçevesinde 3 yıldır güzel organizasyonlar yapıyoruz. Bu anlamda bize destek veren belediyemize, TÜRKSOY Genel Sekreterimize ve teşriflerinden dolayı sayın Bakanımıza teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

 
 

HABER GALERİSİ

  • 20140305112923
  
  • 20140305113013
  
  • 20140305112936
 
  • 20140305113026
  
  • TDBB_toktogul0007

Kyrgyz National News Agency

To read news from Kyrgyz Republic please visit Kyrgyz State National News Agency KABAR. click here.

National Bank of Kyrgyz Republic

The National Bank of the Kyrgyz Republic, financial data and exchange rates. click here.

Dictionary in Kyrgyz

Basic translation support to those who seek specific word in Kyrgyz language. click here.